16 Haziran 2017 Cuma

HUKUK-MANTIK-AHLAK İLİŞKİSİ....?

Meşhur Amerikan Üniversitelerinden birinde, dünyaca ünlü bir Hukuk Profesörü olanJohn Tomkins öğrencilerinin katıldığı yıl sonu imtihanlarını değerlendiriyordu.21 yaşındaki Robin adlı öğrenci hariç tüm diğerleri geçer not alıp başarıyla mezun olmuşlardı.Robin, maalesef bir yıl daha okumak zorundaydı.Akademik yılın bitmesine bir hafta daha vardı ve Robin ertesi sabah okula her zamankindenve herkesten çok daha erken gelmişti,Profesör John Tomkins’in ofisinin kapısını tıklattı ve içeri girdi.“Hocam” dedi... “Ailemin maddi durumu çok kötü ve beni bunca yıl okutabilmek için yaptıklarıfedakarlıkları anlatmam mümkün değil ve mezun olmadığımı duyarlarsa çok üzüleceklerdir.Sizden rica ediyorum, hatta yalvarıyorum, ne olur şu notumu yükseltip beni geçiremez misiniz?”.“Kesinlikle mümkün değil” dedi profesör...böylesine bir şey yapmam hem etik kurallara aykırı ve de ayrıca yasalara da karşı.Dünya çapında isim yapmış bir hukuk profesöründen böyle bir talepte bulunman bile beni şaşırtıyor doğrusu.

“Peki hocam” diye devam etti Robin...“Size, tamamen gerçek ve tamamen hukuka dayalı bir soru sorsam ve siz bunun cevabını bilemezseniz,benim notumu “A” olarak değiştirir misiniz?”.Profesör bir iki saniye düşünür ve basit bir üniversite öğrencisinden gelebilecek herhangi bir hukuk sorusunakesinlikle yanıt verebileceğine kanaat getirir ve “tamam, anlaştık... hadi bakalım sor sorunu” der.Robin toparlar kendisini ve başlar;“Gerçek bir vaka düşünün ki: mantığa ters ama yasaya uygundur...aynı zamanda yasaya ters ama mantığa uygundur...ve yine hem mantığa hem de yasaya terstir”.Profesör kafasını kaşır, düşünür... düşünür... düşünür, terlemeye başlar ve Robin’den bir gün izin ister.Gizlice tanıdığı diğer profesör meslektaşlarına danışır... ama nafile... takılmıştır,bulamaz bir açıklama ve mecburen Robin’e “A” notunu verip onu hukuk fakültesinden mezun eder.

Ertesi gün Profesör sınıfta tüm öğrencileri mezun olabildikleri için tebrik konuşmasını yaparve kendilerine veda etmeden önce bir soru soracağını söyler ve devam eder;“Gerçek bir vaka düşünün ki: mantığa ters ama yasaya uygundur...aynı zamanda yasaya ters ama mantığa uygundur...ve yine hem mantığa hem de yasaya terstir”.Profesörün şaşkın bakışları arasında, tüm öğrenciler ellerini kaldırmışlardır...öğrencilerden birisine soruyu yanıtlaması için işaret eder.

Öğrenci ayağa kalkar ve başlar;“Hocam, siz 75 yaşındasınız ve 30 yaşında çok güzel bir bayanla evlisiniz.Bu mantığa ters ama yasaya uygundur.Eşiniz sizi 21 yaşında bir erkekle aldatıyor.Bu yasaya ters ama mantığa uygundur.Siz bu 21 yaşındaki erkeğe mezun olabilmesi için “A” notu verdiniz.Bu hem mantığa hem de yasaya terstir”....