31 Mart 2017 Cuma

Bulmaca Çözemiyorum


Alzheimer olmamak için 7 kolay önlem: Alzheimer bir beyin hastalığıdır. Sebebi nedir bilinmemektedir ve kesin bir tedavisi de yoktur. Her yıl dünyada milyonlarca insana Alzheimer teşhisi konulmaktadır. Alhzeimer bir yaşlılık hastalığıdır, fakat erken yaşlarda da oluşabilmektedir. Beyinde sinir hücrelerinde Amyloid plaklarının birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. İşte, Alzheimer olmamak için alınacak olan önlemler;

Alzheimer’a karşı alınacak olan önlemler:

Alzheimer ve kahve;

Düzenli olarak kahve tüketenlerde Alzheimer çok daha az görülmektedir. Yapılan araştırmalarda, kahvenin Alzheimer riskini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Hollanda’da yaklaşık 10 yıl boyunca 600 yaşlı erkek incelemeye alınmıştır. Düzenli kahve tüketen yaşlıların, zihinsel performansları içmeyenlere göre çok daha iyi durumda olduğu görülmüştür. Ayrıca farelere kafein verilerek yapılan bir araştırmada, kafein alan farelerin beyinlerinde Alzheimer’a neden olan plaklaşmanın önüne geçilmiştir. Buna göre uzmanlar, günde üç fincan kadar kahve tüketimini önermektedir.

Meyve suyu ve antioksidanlar;

Vücuda alınan tüm besinler, oksijenle yakılır ve enerjiye dönüşür. Bu esnada oksidanlar oluşur. oksidanlar erken yaşlanma, kanser, damarlarda yapı bozuklukları ve ciddi hastalıkların oluşmasını sağlamaktadır. Antioksidanlar ise, bu zararlı oksidanların vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Beyin sağlığı açısından bu durum çok önemlidir. Yapılan araştırmalarda, Alzheimer’ı olan hastaların kanlarında çok az antioksidan olduğu ortaya çıkmıştır.

Bilinen en kuvvetli antioksidan C vitaminidir. C vitamini limon, portakal ve narenciyede bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle, Alzheimer’a önlem almak için bol miktarda turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Ayrıca C, E, Beta-karoten ve polifenol Alzheimera karşı kesinlikle tüketilmelidir. Son yıllarda hayvanlarda yapılan testlerde, polifenollerin hayvanları %60 daha uzun yaşattığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca polifenoller sinir hasarını önlemektedir. Haftada 3-4 porsiyon kadar meyve suyu ve meyve yemek Alzheimer riskini ciddi manada düşürür.

Balık ve omega 3 yağ asitleri;

Omega-3 yağ asitleri Alzheimer riskini düşürür. Haftada 2-3 defa balık tüketenlerde Alzheimer riski önemli ölçüde düşmektedir. Balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri damarları korur. Bu sayede beyinde iltihaplanma ve hasar riski oluşmaz. Sardalye, somon, ton balığı, mersin balığı, pisi balığı, alabalık, midye ve uskumru omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

Akdeniz diyeti;

Akdeniz mutfağı balık, sebze ve meyve ağrılıklıdır. Bol miktarda zeytinyağı kullanılır. Tüm bunlar kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Bu sayede Alzheimer’a karşı da önlem alınmış olur. Akdeniz mutfağı ile beslenen kişilerde, %40 oranında alzheimer’a karşı koruma olduğu ortaya çıkmıştır. Düşük kalorili olan bu yemek şekli, yaşlanmayı yavaşlatır ve yaşlılığa bağlı olan beyin hücre ölümüne engel olur.

Bitter çikolata;

Siyah çikolata, içinde bol miktarda Resveratrol bulundurmaktadır. Bu madde kuvvetli bir antioksidandır. Yapılan incelemelerde, Resveratrolun Alzheimer’ın ilerlemesini durduğu ortaya çıkmıştır.

Spor;

Spor sayesinde yaşam kalitesi artar, beynin ve fiziksel performansın artması sağlanır. Uzun süre spor yapan kişilerde, beynin düşünmeden sorumlu olan kısımlarının çok iyi durumda olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmalar, genetik olarak Alzheimer riski taşıyan insanların bile bunu sporla engelleyebildiğini ortaya çıkarmıştır.

Beyin jimnastiği;

Beynimizi çalıştırmak, aynı vücudumuz kadar önemlidir. Okumak, problem çözmek ve çalışmak gereklidir. Beyin fonksiyonlarını canlı tutmak için bulmaca çözmek, matematik, yabancı dil öğrenmek ve satranç öğrenmek gereklidir.